Zespół Enodo Advisors

Znamy się na tym, co robimy

Piotr
Litwin

Partner

#VAT #Nieruchomości

Piotr jest prawnikiem, licencjonowanym doradcą podatkowym (nr wpisu 09956). Specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków pośrednich, reprezentuje również Klientów przed organami skarbowymi i sądami.

W czasie wolnym, jako miłośnik historii średniowiecza i podróży, łączy te zainteresowania ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w Europie, w których można znaleźć interesujący gotycki zamek lub katedrę. Wyjątkiem są góry, po których chętnie wędruje pomimo braku zabytków - dla relaksu i pięknych widoków.

Doświadczenie zawodowe

Piotr ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i rozpoczął karierę zawodową w dziale podatkowym Arthur Andersen w Polsce. Następnie, wraz z pozostałymi członkami zespołu podatkowego tej firmy znalazł się w Ernst & Young (w trakcie 2003 roku oddelegowany do biura Ernst & Young w Amsterdamie).

W latach 2004 – 2005 pracował jako prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym w warszawskim biurze mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych kancelarii Dewey Ballatine. Od roku 2006 do lipca 2011 Piotr współpracował z Accreo Taxand należącą do międzynarodowej sieci firm doradztwa podatkowego Taxand. W okresie tym był członkiem Global Steering Commitee zajmującego się rozwojem doradztwa w zakresie podatków pośrednich w ramach całej sieci Taxand. Posiada również doświadczenie w sprawach spornych – reprezentował klientów w licznych postępowaniach, nie tylko przed organami podatkowymi, ale również przed sądami administracyjnymi.

Doświadczenie w zakresie podatków pośrednich

Piotr zajmował się m.in.:

  • analizą międzynarodowych łańcuchów dostaw pod kątem efektywności na gruncie VAT;
  • postępowaniami spornymi, w tym reprezentowaniem klientów przed Naczelnym Sądem Administracyjnym;
  • wsparciem w uzyskiwaniu zwrotów VAT oraz przygotowaniem do takich zwrotów;
  • bieżącym doradztwem dla klientów z branży produkcyjnej, jak również z branży nieruchomości;
  • przeglądami w VAT (w tym licznymi przeglądami typu due diligence w części dotyczącej VAT) oraz projektami związanymi ze zmianami w prawie polskim mającymi na celu dostosowanie go do przepisów unijnych;
  • rozliczaniem VAT, w tym usługami przedstawicielstwa podatkowego.

Wykłady i publikacje

Piotr wielokrotnie prowadził warsztaty i szkolenia dla klientów, w szczególności w zakresie podatków pośrednich, współpracując przykładowo z Institute for International Research (IIR) oraz Informedia Polska.

Jest współautorem pierwszego na rynku polskim komentarza do Dyrektywy w sprawie VAT oraz autorem licznych artykułów w prasie (Przegląd Podatkowy, Monitor Podatkowy, Jurysdykcja Podatkowa), w tym w prasie zagranicznej (International Tax Review).