Zespół Enodo Advisors

Znamy się na tym, co robimy

Wojciech Ostapowicz

Senior Manager

Wojciech jest radcą prawnym oraz licencjonowanym doradcą podatkowym. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym, w szczególności w zakresie podatków pośrednich. Reprezentuje klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.

Wojciech Ostapowicz ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz uzyskał dyplom Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy University of Cambridge. Jest doradcą podatkowym (od 2009 r.), oraz członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie (od 2011 r.). 

W czasie wolnym czyta i podróżuje. Interesuje się historią oraz kulturą Wielkiej Brytanii i Bliskiego Wschodu.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Wojciech Ostapowicz rozpoczął karierę zawodową w dziale podatkowym Deloitte. Następnie przez ponad 13 lat pracował jako prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym w warszawskim biurze mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych kancelarii Greenberg Traurig (poprzednio Dewey Ballantine oraz Dewey & LeBoeuf) prowadząc indywidualną kancelarię radcy prawnego.

Wojciech specjalizuje się w doradztwie podatkowym obejmującym w szczególności:

  • bieżące doradztwo podatkowe, w szczególności dla klientów z branży nieruchomościowej, produkcyjnej czy budowlanej;
  • przeprowadzanie przeglądów podatkowych (w tym przeglądów typu due diligence);
  • wsparcie w strukturyzowaniu podatkowym sprzedaży / nabycia nieruchomości;
  • prowadzenie postępowań podatkowych, w tym reprezentowanie klientów przed sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym;
  • zabezpieczanie pozycji podatkowej podatników poprzez uzyskanie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego;
  • wsparcie w trakcie procedury zwrotów VAT oraz przygotowanie do takich zwrotów.

Specjalizacja branżowa

Wojciech posiada rozległe doświadczenie w rozwiązywaniu podatkowych problemów typowych dla różnych sektorów rynku, w tym branży nieruchomościowej (ze szczególnym uwzględnieniem obrotu nieruchomościami), produkcyjnej czy budowlanej.

Wykłady i publikacje

Wojciech wielokrotnie prowadził warsztaty i szkolenia dla klientów, w szczególności w zakresie podatków pośrednich. Jest autorem licznych publikacji na tematy podatkowe zarówno w prasie codziennej (Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita), jak i fachowych periodykach podatkowych (Monitor Podatkowy).